Yalova Üniversitesi Genç Kızılay Kulübü, Merkez Kampüs Yerleşkesinde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 2022 yılı eğitim faaliyetleri kapsamında öğrencileri yetiştirmek, bilinçlendirmek ve ilk yardımının önemini vurgulamak adına 7-8 Mart 2022 tarihlerinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde 15 Temmuz Konferans salonunda “Uygulamalı Temel İlk Yardım Eğitimi” düzenlendi.
Eğitimin açılış konuşmasını yapan Yalova Üniversitesi Genç Kızılay Kulübü Başkanı Muhammed Emin Tarik Demireli; "Kulübümüzün öncelikli amacı sağlığın önemini kavratmak, sağlığımızı korumanın yollarını öğretmektir. Ülkemizde meydana gelen kazalarda veya yaralanmalı durumlarda yapılacak ilkyardım ve küçük müdahaleler, hayat kurtarıcı olabilmektedir. Tabi bu ilkyardımları yapabilmek için de eğitim almak önemlidir bizde bu eksiliği gidermek adına bu konularla ilgili sunumlar hazırlamak ve etkinlikler düzenlemekteyiz. Ayrıca bu amaçlardan yola çıkarak sağlıkla ilgili bilgi edinmek isteyen üniversitemiz öğrencilerini birlik ve bütünlük içerisinde bir araya getirerek onları toplumsal ve kültürel platformda bilgilendirmektir" dedi. İlk yardımın insan hayatındaki önemini de anlatan Demireli , konuşmasının ardından Sağlık İl Müdürlüğü eğitmenlerini davet etti. 
Sağlık İl Müdürlüğü eğitmenleri programın ilk bölümünde ilk yardımın öneminden bahsederek ilk yardım nedir, ilk yardım ve acil yardım arasındaki farklar nelerdir; olay yeri yönetimi, 112 aranırken dikkat edilecek hususlar ve Temel Yaşam Desteği'ni, genel ilkyardım bilgileri, hasta/yaralı ve olay yerinin değerlendirilmesi, temel yaşam desteği, kanamalarda ilkyardım, yaralanmalarda ilkyardım, yanık, donma ve sıcak çarpmalarında ilkyardım, kırık, çıkık ve burkulmalarda ilkyardım, hasta ve yaralı taşıma teknikleri anlatarak Temel İlk Yardım Eğitimi ile ilgili önemli konularda katılımcılara detaylı bilgiler verdi. 
Eğitimin ikinci bölümünde ise Sağlık İl Müdürlüğü eğitmenleri, Yetişkin, çocuk ve bebeklerde nabız alma, heimlich manevrası, kalp masajı, suni teneffüs, koma pozisyonu, ilk yardımın ABC'si hakkında görselleştirilerek bilgiler aktarıldı. Ardından tüm öğrenciler ile birlikte ilk yardım süreçlerinin provası gerçekleştirildi. Eğitimde tüm öğrenciler uygulamaları başarıyla gerçekleştirdi.

Etiket: Yalova Üniversitesi Genç Kızılay Kulübü İl Sağlık Müdürlüğü tarafından “Uygulamalı Temel İlk Yardım Eğitimi” düzenlendi.